Hírek

 

Esperanto - 2022

Klinikai audit

A klinikai irányítás részeként az egészségügyi szolgáltatók felelősek szolgáltatásaik minőségének folyamatos javításáért. A klinikai auditok elválaszthatatlanul kapcsolódnak a minőséghez és ha helyesen és szakszerűen végzik őket, hatékony eszközt jelentenek a betegellátás, a tapasztalatok és az eredmények javítására. Az auditok során egy klinikai eredményt vagy eljárást meghatározott standardokhoz hasonlítanak, hogy megállapítsák a jelenlegi gyakorlat és az adott standardok közötti különbségeket. A klinikai gyakorlat így értékelhető. Ha az elvárásokat nem érik el, feltárják ennek okait, az eredmények alapján változtatásokat hajtanak végre és a javulás biztosítása érdekében újbóli ellenőrzést végeznek. Ezt a módszert gyakran az auditciklus fogalmával írják le.

források:

- https://www.myesr.org/quality-safety/clinical-audit

- https://www.myesr.org/sites/default/files/2021-12/Esperanto%20-%20ESR%20...


fordította:

https://radiologia.blog.hu/2021/06/21/esperanto

A DE KK Kenézy Gyula Campus, Központi Radiológiai Diagnosztika munkatársai:

Szűrösová Tünde, dr. Bodnár Barbara, dr. Reznek Izabella, dr. Fekete Balázs Imre, Didi Annamária, Kis András, Veres Gergő, Kovács Károly, Lengyel Bálint, Zsolnai Péter, Laczkó József, dr. Székely András, dr. Lánczi Levente, dr. Bézi István, dr. Bágyi Péter.


 

EuroSafe Imaging Star

Alkalmazása - célok, folyamat, kritériumok

A 2013/59/Euratom tanácsi irányelv alapvető biztonsági előírásokat fektet le az ionizáló sugárzásból eredő veszélyek ellen. A BSS (Basic Safety Standards)-irányelv követelményei az ionizáló sugárzást alkalmazó eljárások biztonságával és minőségével kapcsolatos minden szempontból érintik a radiológiában dolgozó egészségügyi szakembereket. Így a BSS-irányelv biztosítja a jogi keretet az EuroSafe Imaging Stars kezdeményezés legtöbb önértékelési kritériumához. Rá kell azonban mutatni, hogy az alkalmazott kritériumok közül sok túlmutat a BSS-irányelv kifejezett követelményein, amelyeket az Európai Unió valamennyi képalkotó osztályának be kell tartania. A Star-rangsor a radiológiai képalkotás biztonságának és minőségének folyamatos önértékelését és javítását szolgáló eszköz. Ezért van szükség az önértékelés háromévente történő megismétlésére, hogy nyomon lehessen követni az intézmények teljesítményét és meg lehessen határozni azokat a területeket, amelyeken további javulást lehet elérni.

forrás: http://www.eurosafeimaging.org/stars


fordította:

https://radiologia.blog.hu/2022/01/27/eurosafe_imaging_star

dr. Bágyi Péter

DE KK Kenézy Campus Központi Radiológiai Diagnosztika


 

 

Európai konszenzus a beteggel érintkező sugárvédő megoldásokról

 

A radiológiai munkahelyeken már régóta használnak a beteggel érintkező sugárvédő megoldásokat, hogy csökkentsék az ionizáló sugárzás egyes szervekre gyakorolt hatását és kockázatát. A vetületi képalkotás és a CT-vizsgálat új technológiái, a digitális detektorok, az automatikus expozíciószabályozó rendszerek csökkentették a dózisokat és javították a képek minőségét. Ezek a változások és az árnyékolás használatából származó előnyök és kockázatok jobb megértése az árnyékolás radiológiában betöltött szerepének felülvizsgálatához vezetett. Számos szakmai testület már kiadott erre vonatkozó útmutatást. Ez a dokumentum az európai sugárbiztonsággal és képalkotással foglalkozó főbb szervek jelenlegi konszenzusos álláspontját képviseli: European Federation of Organisations for Medical Physics, European Federation of Radiographer Societies, European Society of Radiology, European Society of Paediatric Radiology, EuroSafe Imaging, European Radiation Dosimetry Group (EURADOS) és European Academy of DentoMaxilloFacial Radiology (EADMFR). A dokumentum a konszenzus kialakítása céljából létrehozott Gonad and Patient Shielding (GAPS) csoport szakértői ajánlásain alapul. Az ajánlások célja, hogy egyértelműek és könnyen használhatóak legyenek. Útmutatónak szánják, és multidiszciplináris csoportos megközelítéssel kerültek kidolgozásra. Elismert tény, hogy az európai szabályozás, szokás és gyakorlat nagymértékben eltér, de remélhetőleg ezek az ajánlások egy olyan változáskezelési programhoz nyújtanak információt, amely a betegek és a személyzet javát szolgálja.

 

Cikk:

Hiles, P., Gilligan, P., Damilakis, J. et al. 

European consensus on patient contact shielding. 

Insights Imaging 12, 194 (2021). https://doi.org/10.1186/s13244-021-01085-4


 

fordította:

https://radiologia.blog.hu/europai_konszenzus_a_beteggel_erintkezo_sugarvedo_megoldasokrol

Dr. Bágyi Péter

DE KK Kenézy Campus Központi Radiológiai Diagnosztika

 

 


 

Teljesítménymutatók a sugárvédelemben
Az Európai Radiológiai Társaság javaslatai

 

Több kritérium folyamatos, időben történő monitorozása fontos a sugárvédelem optimalizálásának szempontjából. A KPI-k (key performance indicators) központi elemei a betegvédelemmel és a személyzet védelmével kapcsolatos információk gyűjtésének. Erre a célra alkalmasak például az automatikusan rögzített és dashboard-on megjeleníthető KPI-k.

A BSS (2013/59/Euratom - BSS - Basic Safety Standards) irányelv szabályozási követelményei miatt a klinikai ellenőrzés ma már kötelező a radiológiában. A klinikai auditok azonban általában nem alkalmasak folyamatos monitorizálásra (amire a sugárvédelem egyes területein pedig szükség van). A sugárvédelem hatékonyságának folyamatos, időben történő nyomon követését további intézkedésekkel lehet és kell is kiegészíteni.  Már léteznek különféle teljesítménymutatók erre a célra. Hasznos lenne ezek alkalmazhatóságának és jelentőségének részletesebb elemzése. Az ESR EuroSafe Imaging Irányító Bizottsága továbbra is kiemelten foglalkozik ezzel a kérdéssel.

 

Cikk:
European Society of Radiology (ESR)., Mildenberger, P., Brady, A.P. et al.
Performance indicators for radiation protection management: suggestions from the European Society of Radiology.
Insights Imaging 11, 134 (2020).
https://doi.org/10.1186/s13244-020-00923-1


 

fordította: https://radiologia.hu/kozossegek/kategoria/dozis/teljesitmenymutatok-a-sugarvedelemben_1608982141
dr. Soltész Ágnes
DE KEK Központi Radiológiai Diagnosztika

 

Frissítés dátuma: 2024.04.16.